Spara pengar: sluta äta mat!

I helgen diskuterade en kompis och jag om man skulle kunna leva på ett ägg och några skålar havregrynsgröt per dag för att spara pengar. Såhär dagarna innan den 25:e börjar det ju bli knappt med pengar på kontot. Vi kom fram till att det var en urusel idé då vi kommer få en fruktansvärd näringsbrist och vi kommer inte ha ork till att göra något för pengarna vi sparar. Mat ska man prioritera i budgeten, och att äta näringsrikt. Mat-delen av budgeten är enligt Sveriges förenade studentkårer 2240 kr, eller ungefär en femtedel av utgifterna. Nog finns det pengar att spara i denna del av budgeten! Här kommer mina tips.

 

There’s no such thing as a free lunch…

…But wait, there is. I de flesta studentstäder finns det en massa event där det serveras mat. Oftast är det rekryteringsevent som man kan ansöka till, ibland är det olika utskott/sammanslutningar som är sponsrade eller får bidrag från studentkåren. Det är ju såklart mycket roligare att gå på sånt man är intresserad av och dra nytta av maten, men det kan även vara kul att gå på event som är utanför ens “bubbla”. Kanske lär man sig något nytt!

 

Jämför butikernas priser i din närhet

Det kan fortsättningsvis skilja väldigt mycket på priserna i de olika matbutikerna i din stad. Ofta finns det någon som sammanställer var den billigaste matkassen finns i staden, här finns den informationen för de största (student)städerna:

Stockholm

Göteborg

Malmö

Uppsala

Västerås

Linköping

Lund

 

Det kan även gynna sig att handla på nätet, som på MatHem. Nätbutiker är duktiga på att använda rabatter för att locka till sig kunder, så passa på att utnyttja dessa då det kan bli billigare. Även i de fysiska butikerna kan man kolla och jämföra rabatter, ICA har exempelvis en app där man som medlem kan se vad de har för erbjudanden just nu. Halva priset på ett kilo köttbullar kan exempelvis vara en bra idé att slå till på. Även onlinebutiken Matsmart är värd att nämna, en butik som säljer restprodukter billigt.

 

Använd den mat du har i kylskåpet

Det kan bli dyrt om maten man köper blir så gammal att den måste slängas, så det är viktigt att äta det man handlat. Som student utvecklar man sin förmåga att laga mat på i princip ingenting, och vill man ha tips på vad man kan laga rekommenderas Tasteline. Där kan man söka på de råvaror man har hemma och kan då få upp recept baserat på dessa.

 

Sluta handla på matbutiken, köp pulver istället!

Fantastiskt nog finns ett till vinnande tips! När några kompisar och jag seglade förra sommaren blev vi sponsrade av ett nederländskt företag som heter Jimmy Joy. Jimmy Joy är enligt de själva “alla näringsämnen i en god och mättande shake”. Det finns lite olika smaker, och de är olika välsmakande. Varje måltid kostar ungefär 16 kr och för det får man  i sig alla näringsämnen (vitaminer, mineraler, proteiner, fetter och kolhydrater) som man behöver. Perfekt när man har försovit sig inför tentan eller under intensiva pluggsessioner. Man behöver dessutom inte fundera på om man fått skörbjugg på grund av c-vitaminbrist. Det finns en massa konkurrerande företag som också håller på med detta, men enligt en kompis som ska ha provat de alla så ska Jimmy Joy vara de bästa (obs då har vi varit sponsrade av dem). Jag rekommenderar choklad-smaken.

 

På seglats med Jimmy Joy i min hand.

 

Dags för en challange

Det närmar sig löning och en ny löne-månad. Hur lite pengar kan du äta mat för men samtidigt äta näringsrikt? Utnyttja gärna tipsen ovan: gå på event där det bjuds på mat, jämför butikerna i din närhet, släng inte mat utan utnyttja det du har hemma och börja köpa pulver. Har du några fler tips? Skriv gärna i kommentarerna nedan eller kommentera på Twitter eller Facebook, så kanske vi kan ta upp dem i ett framtida inlägg!

 

/Johannes

19-årig aktieälskare som pluggar i Uppsala.

Johannes Frosteman
johannesfrostis@gmail.com

19-årig aktieälskare som pluggar i Uppsala.

No Comments

Post A Comment